Zegarek na rękę

w którym się go mierzy. Jeżeli znajdujemy się na powierzchni Ziemi i mija nas przyjaciel w statku kosmicznym poruszającym się z prędkością zbliżoną do prędkości światła w próżni, wydaje nam się, że jego zegar chodzi wolniej od nas

Zegarek na rękę

W życiu codziennym różnice te są

Szczególna teoria względności Einsteina wprowadziła do fizyki nowe pojęcie czasu. Okazało się, że upływ czasu zależny jest od prędkości układu odniesienia, w którym się go mierzy. Jeżeli znajdujemy się na powierzchni Ziemi i mija nas przyjaciel w statku kosmicznym poruszającym się z prędkością zbliżoną do prędkości światła w próżni, wydaje nam się, że jego zegar chodzi wolniej od naszego (dylatacja czasu). W życiu codziennym różnice te są niemierzalne, jednak w przypadku układów poruszających z prędkościami zbliżonymi do prędkości światła w próżni różnica pomiaru jest już bardzo duża.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Czas


Zegarek hybrydowy a smartwatch ? różnice

Czym różni się zegarek hybrydowy od smartwatcha? Dzisiaj nowoczesne zegarki w sklepach z zegarkami, nie tylko estetycznie wyglądają, ale także mogą być funkcjonalne i być ?smart?. Co to oznacza? Między innymi to, że mogą się łączyć ze smartfonem, aby mieć większą kontrolę, nad powiadomieniami, czy słuchaniem muzyki w telefonie. Czym zatem różni się zegarek hybrydowy od smartwatcha, skoro oba spełniają funkcję ?smart?? Przede wszystkim ten pierwszy posiada analogową tarczę, a ten drugi cyfrową, w związku z czym wymaga podłączenia pod ładowarkę. Poza tym zegarek hybrydowy przypomina wyglądem tradycyjny, a smartwatch niekoniecznie.


Pierwszy dostępny powszechnie do nabycia zegarek

Do połowy XX wieku zegarki były wyposażone w napęd mechaniczny. Prace nad pierwszym zegarkiem kwarcowym rozpoczęło Seiko w 1959 roku jako ?Projekt 59A?. W ich efekcie uzyskano prototyp zegara kwarcowego, który został wykorzystany do pomiaru czasu podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio w 1964 roku. Natomiast pierwszy prototypowy zegarek kwarcowy został wyprodukowany przez CEH w Szwajcarii, gdzie w latach 1965-1967 trwały prace nad miniaturyzacją kwarcowego oscylatora 8192 Hz. Pierwszy dostępny powszechnie do nabycia zegarek kwarcowy wyprodukowało Seiko w 1969 roku, był to SEIKO Quartz Astron.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zegarek