O sprzęcie wspinaczkowym

wspinaczce skalnej/sportowej. Buty wspinaczkowe poprzez swój kształt wymuszają odpowiednie ułożenie stopy, która umożliwia wykorzystanie małych elementów rzeźby skalnej - takich jak: stopnie, krawędzie, dziurki itd. Buty za

O sprzęcie wspinaczkowym Sprzęt wspinaczkowy ma znaczenie. Potrzebujesz specjalistycznych butów do uprawiania swojej pasji? Zobacz

O butach wspinaczkowych

uty wspinaczkowe ? specjalny rodzaj butów stosowany we wspinaczce skalnej/sportowej.

Buty wspinaczkowe poprzez swój kształt wymuszają odpowiednie ułożenie stopy, która umożliwia wykorzystanie małych elementów rzeźby skalnej - takich jak: stopnie, krawędzie, dziurki itd.

Buty zasadniczo można podzielić na kilka grup:

ekstremalnie asymetryczne - najbardziej profilowane do środka stopy, tzn. linia pięta-paluch jest mocno wygiętym łukiem. Zazwyczaj posiadają też zakrzywiony w dół czubek, który znacząco ułatwia stawianie stopy stopniach w dużym przewieszeniu. Muszą mieć mocną i odpowiednio ukształtowaną piętkę do haczenia. Super precyzyjne, raczej wyczynowe i nie na każdą drogę (Nepa Spider, La Sportiva Testarossa, Evolv Predator)
średnio asymetryczne twarde - mniej wykręcające stopę, wygodniejsze od super asymetrycznych, a dzięki twardej podeszwie pozwalają stawać na małe stopnie osobom o słabszym paluchu/śródstopiu. Dla zaawansowanych i średnio zaawansowanych, raczej na krawądki niż tarcie (Rock Pillars Zerocks, 5.10 Anasazi, La Sportiva Miura)
średnio asymetryczne miękkie - bardzo dobrze działają na tarcie jak i stoją na krawędziach, radzą sobie w dziurkach. Dla średnio i mocno zaawansowanych (Rock Pillars Pearl, Rock Pillars Top Gun, La Sportiva Katana, Boreal Stingma)
symetryczne - wygodne, dość sztywne, nie wymagają super silnej stopy, ale ich precyzja bywa słaba. Polecane dla początkujących i średnio zaawansowanych, a także na dość łatwe, ale długie drogi (5.10 Coyote, La Sportiva Mythos)
Dodatkowym kryterium podziału może być sposób mocowania butów na stopie. Tak więc mamy:

buty wiązane (lace up) - dobrze trzymające stopę, pozwalają idealnie rozłożyć nacisk w odpowiednich miejscach, długo się je zakłada i ściąga; nawet po rozbiciu stosunkowo dobrze trzymają
buty na rzepy (velcro) - mniej precyzyjnie mocowane (ale zazwyczaj kompensowane odrobinę inną konstrukcją pantofla), ale za to wygodnie i szybkie zakładanie, co jest ważne na boulderach czy na długich drogach; potrafią zrobić się za luźne do noszenia na ekstremalnych drogach
buty wsuwane (baletki) - lekkie pantofle trzymające stopę dzięki gumie, dobrze dopasowane, z czasem robią się "kapciowate", idealne na bouldery czy panel
Podeszwy butów wspinaczkowych są wykonywane z gumy o wysokim współczynniku tarcia. Najbardziej znane rodzaje gumy to:

Vibram - istnieje kilka jej rodzajów, stosowana przez wiele firm, m.in. Rock Pillars, La Sportiva, Mammut
Stealth - kolejne generacje tej gumy pojawiają się w butach amerykańskiej firmy 5.10
Trax - także w wielu odmianach, w butach Nepa
Grippin - Rock Pillars
FriXion - La Sportiva

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Buty_wspinaczkowe


Jakie są style wspinaczki?

Styl wspinaczki ? szerokie pojęcie obejmujące ogólną ocenę całokształtu środków, tak materialnych, jak i intelektualnych, zaangażowanych w pokonanie drogi wspinaczkowej.

Od początków wspinania sposób pokonania danego problemu był uważany za równie istotny jak sam jego fakt. Początkowo wyróżniano przejścia bez przewodników jako szczególnie wartościowe. W miarę gromadzenia wiedzy i doświadczeń oraz pojawiania się wyspecjalizowanych środków technicznych pojęcie stylu ewoluowało.

Współcześnie powszechnie przyjęte jest docenianie minimalizacji użytych ułatwień, czego najdobitniejszym wyrazem jest powstanie nieco żartobliwej koncepcji "nago i boso".

W zakresie wielowyciągowych dróg wspinaczkowych o górskim charakterze wyróżniamy obecnie następujące style:

styl alpejski
capsule
styl wyprawowy (oblężniczy)
W zakresie ogólnej koncepcji działania w terenie o charakterze skałkowym:

styl francuski (sportowy)
styl brytyjski (tradycyjny)
styl saksoński (piaskowcowy)

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Styl_wspinaczki


Podstawowy sprzęt wspinaczkowy

Sprzęt wspinaczkowy ? zestaw urządzeń technicznych stosowanych w trakcie uprawiania wszelkich rodzajów wspinaczki.

Lina wspinaczkowa ? powszechnie rozpoznawany symbol wspinaczki i rzeczywiście najważniejszy składnik systemu asekuracyjnego.
Uprząż wspinaczkowa ? którą wspinacz zakłada na siebie i następnie przywiązuje do niej linę. Uprzęże dzielą się na wygodniejsze, ale mniej bezpieczne (biodrowe), oraz uprzęże pełne składające się z pasa biodrowego i piersiowego.
Kask ? zabezpieczający głowę wspinacza przed spadającymi kamieniami lub przed uderzeniem w skałę.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Sprz%C4%99t_wspinaczkowy