Nie warto lać wody

in. Dom to wolność. Dom, to pełna swoboda i możliwość pełnego korzystania z jego dobrodziejstw. Zwykle bowiem dom, to również ogródek, kawałek ziemi, który pozwala na dowolne zagospodarowanie, tak, żeby sprawiał najwięcej przyjemn

Nie warto lać wody Zainteresowany tematem przydomowej oczyszczalni? Więcej dowiesz się tu:

Nowy dom - spełnij marzenie

Budowa domu to marzenie wielu młodych ludzi, młodych rodzin. Dom to wolność. Dom, to pełna swoboda i możliwość pełnego korzystania z jego dobrodziejstw. Zwykle bowiem dom, to również ogródek, kawałek ziemi, który pozwala na dowolne zagospodarowanie, tak, żeby sprawiał najwięcej przyjemności. Jednak, sama budowa domu nie jest wcale łatwa ani prosta. Na początek, konieczny jest projekt. Dobrze jest zatrudnić do tego zaufanego architekta, który przygotuje nam naprawdę dobry projekt, spełniający nasze oczekiwania i zapewniający nam najwyższy z możliwych poziom komfortu. Kolejny krok to odpowiednia ekipa budowlana. Musi być również godna zaufania, musi mieć wysokie kwalifikacje i umiejętności. To nasz dom ma być, musimy więc mieć pewność, że zostanie dobrze wybudowany, że zostanie wybudowany również bezpiecznie i da nam komfort mieszkania w nim czy też poczucie bezpieczeństwa, którego poszukujemy w domu. I na koniec, odpowiednia ekipa, która dom ten wykończy, sprawi, że będzie wyglądał pięknie, estetycznie i przede wszystkim przytulnie, co oczywiście, ma niebagatelne znaczenie.


Skok w przyszłość - niezależny dom

Dom pasywny - czy to szczyt nowoczesnej technologii w architekturze? Nie. Jest coś jeszcze ciekawszego - dom autonomiczny.

Co to znaczy? Domy autonomiczne są niezależne, nie korzystają z żadnej infrastruktury zewnętrznej, co oznacza że budować można ja praktycznie wszędzie. To szczyt nowoczesnej technologii.

Ta idea oczywiście wypłynęła bezpośrednio z domów pasywnych. Dużo łatwiej sobie wyobrazić, że może istnieć budynek niezależny, jeśli jego potrzeby energetyczne są minimalne. Takie domy są bardzo ekologiczne, ponieważ muszą bazować na takich źródłach energii.

Największym problemem jest prąd. Jest kilka sposobów ekologicznego pozyskania prądu - biomasa (idealne na terenach wiejskich, lub w lasach), wiatraki (wybrzeża, otwarte przestrzenie), woda (można wykorzystać np. stare młyny), no i energia słoneczna (w naszym kraju raczej mało opłacalna). Jednak zanim piękna idea domu autonomicznego się urealni, w Polsce trzeba zmienić prawo. Obecnie budować można tylko na działkach budowlanych, z pozwoleniem na budowę i z cała masą dziwnych do spełnienia warunków (np. audyt energetyczny).

Cóż - pomarzyć o niezależnym domku w środku lasu zawsze można. I o ile jest to na wyciągniecie ręki w sensie technologicznym, to w sensie prawnym - jest to niestety niemożliwe.


O perlatorach

Woda jest niezwykle ważnym surowcem, również w aspekcie dosłownym. Każdego roku ceny rosną, najwyższe są w miastach, gdzie ciepła woda jest bardzo droga. Wiadomo, że ludzie przecież nie przestaną się myć. Można używać prysznica, jednak kontrolujmy regularnie stan baterii - zakamieniała sprawi, że wody poleci z prysznica mniej, co nie znaczy, że zużyjemy jej mniej. Wypada również zwrócić uwagę na to, czy nasza słuchawka (lub bateria do wanny) ma perlator. Dzięki niemu ciśnienie wody pozostanie na dobrym poziomie, jednak popłynie jej mniej. Dużo wody marnujemy, czekając aż poleci nam ciepła. Niestety, w większości wypadków nie można nic na to poradzić.