Czym jest liniał krawędziowy? Definicja
Definicja liniału krawędziowego - dzięki Wikipedii:
Liniał krawędziowy ? urządzenie pomiarowe, które służy do sprawdzania płaskości powierzchni. Jedno czoło liniału jest ścięte pod kątem 90°, natomiast drugie pod kątem 45°. Robocza część liniału krawędziowego jest zaokrąglona oraz jest pochylona umożliwiając pomiar szczeliny. Liniał ten przykłada się do sprawdzanej powierzchni w różnych pozycjach jednocześnie obserwując, czy występuje szczelina świetlna między krawędziami liniału a sprawdzaną powierzchnią.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Linia%C5%82_kraw%C4%99dziowy
Co tniemy najczęściej? Definicja linoleum
Posługując się nożem do wykładzin i liniałem, tniemy różne rzeczy. Wikipedia definiuje nam jedną z najczęstszych "ofiar":
Linoleum ? materiał składający się z warstwy barwionej w masie utwardzonej masy plastycznej (o podstawowym składzie: olej lniany, kalafonia i mączka drzewna lub korkowa), nałożonej na płótno jutowe (lub podobną tkaninę), stosowana głównie jako wykładzina podłogowa, ale również jako materiał na matryce linorytowe. Technologia produkcji linoleum została opatentowana w 1860 roku przez Anglika, Fredericka Waltona. Mimo, iż w drugiej połowie XX wieku wykładziny PVC niemal całkowicie zastąpiły linoleum, jego nazwa wciąż znajduje się w powszechnym użyciu.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Linoleum
Wykładziny - cięcie za pomocą liniału
Używając tego dość prostego narzędzia, jakim jest liniał, należy pamiętać o paru podstawowych zasadach, jeśli chcemy dokonać równego i gładkiego cięcia. Spokojne podejście do sprawy i trzymanie się wytycznych zagwarantuje nam profesjonalne przycięcie.
Po pierwsze więc, należy upewnić się że nie potniemy niczego pod spodem - nóż do przycinania trzeba przycisnąć dość mocno (ale nie kurczowo), aby zagwarantować że materiał przetnie się całkiem. Przy takim podejściu do sprawy, warto upewnić się że nie tępimy ostrza na betonie, ani nie tniemy narzędzi które zostały pod spodem.
Po za tym, zostało nam już tylko upewnić się że nic nie zablokuje nam ruchu i wykonać jedno, równe i jednostajne cięcie. Warto ustawić się w takiej pozycji żeby było nam wygodnie je prowadzić na całej jego długości. Pamiętając o tym, żadna wykładzina nam nie straszna!