Komputerowe grawerowanie aluminium

ich liczba jest ustalona. Oddzielony w czasie obróbki naddatek materiału zamieniony zostaje na wióry, a wykonywany proces przeprowadza się na obrabiarkach. Sposoby realizacji obróbki wiórowej: frezowanie ? kształtowanie

Komputerowe grawerowanie aluminium

Sposoby obróbki - wiórowa

Obróbka wiórowa ? rodzaj obróbki skrawaniem polegający na usuwaniu nadmiaru materiału narzędziami skrawającymi, których ostrza mają zdefiniowaną geometrię, a ich liczba jest ustalona. Oddzielony w czasie obróbki naddatek materiału zamieniony zostaje na wióry, a wykonywany proces przeprowadza się na obrabiarkach.

Sposoby realizacji obróbki wiórowej:

frezowanie ? kształtowanie płaszczyzn i powierzchni krzywoliniowych
toczenie ? do obróbki powierzchni obrotowych zewnętrznych i wewnętrznych
wytaczanie ? do obróbki powierzchni wewnętrznych
wiercenie ? wykonywanie otworów
rozwiercanie ? wykańczanie otworów walcowych
powiercanie ? powiększanie otworów walcowych
przeciąganie i przepychanie ? wykańczanie otworów niewalcowych
struganie i dłutowanie ? obróbka narzędziem wykonującym ruch posuwisto-zwrotny

Rodzaje obróbki wiórowej:

zgrubna
średnio dokładna
dokładna
bardzo dokładna

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Obr%C3%B3bka_wi%C3%B3rowa


Modelowanie metalu frezem

Wykonując modele na frezarkach CNC, należy posiadać sporą wiedzę o narzędziu którego używamy. Samo sprawienie by dany projekt został przyjęty przez oprogramowanie maszyny, często nie wystarcza by osiągnąć pożądany efekt.

Posługując się ploterem frezującym, mimo zadziwiającej technologii jego wykonania, nie możemy zapominać że jest to tylko bezmyślne urządzenie. Jeżeli karzemy mu frezować coś, czego nie będzie w stanie i tak spróbuje, nie zastanowi się nad tym dwa razy. Dlatego właśnie musimy zwrócić uwagę, czy ustawiony przez nas program frezując jest wykonalny przy danej głowicy frezującej i skrawanym materiale.

Zdawać by się to mogło oczywiste i nie warte wzmianki, ale jeśli zapomnimy o tym choć raz, możemy "usmażyć" całą maszynę, która jednak do tanich na pewno nie należy.


Obrabiarki w praktyce - tokarka

Tokarka ? obrabiarka przeznaczona do obróbki skrawaniem przedmiotów najczęściej o powierzchni brył obrotowych (wałki, stożki, kule, gwinty wewnętrzne i zewnętrzne). Narzędziem obróbczym są najczęściej nóż tokarski, wiertło lub narzędzia do gwintów. Obróbkę na tokarce nazywa się toczeniem. Toczenie wykonuje się poprzez wprawienie obrabianego przedmiotu w ruch obrotowy, a następnie skrawanie jego powierzchni narzędziem obróbczym. Obrabiany przedmiot mocuje się w tym celu w uchwycie bądź w kłach.

Wyposażenie elektroniczne, rozbudowa funkcji oraz sterowanie numeryczne przekształciły konwencjonalną tokarkę w obrabiarkę CNC będącą elementem struktur zintegrowanego wytwarzania CIM

Ważniejsze grupy i podgrupy tokarek:

kłowe: uniwersalne, produkcyjne, precyzyjne, wielonożowe, ciężkie, kopiarki
uchwytowe
tarczowe i karuzelowe
rewolwerowe
półautomaty tokarskie
automaty tokarskie: jedno- oraz wielowrzecionowe
zegarmistrzowskie
zataczarki
specjalne (branżowe)


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Tokarka