Jednym z najbardziej znanych, ale tym samym prawdziwych i przekazujących pewną mądrość powiedzeń jest to, że znacznie lepiej zapobiegać, niż leczyć. Powiedzenie to sprawdza się znakomicie w odniesieniu do stomatologii, a mianowicie do próchnicy zębów. Lepiej jest zapobiegać powstawaniu próchnicy, niż później ją leczyć. Profilaktyka jest takim działem medycyny, który skupia się właśnie na zapobieganiu różnym chorobom. Głównym narzędziem profilaktyki próchnicy zębów jest edukacja zdrowotna w zakresie dbania i higieny jamy ustnej. Innymi działaniami na rzecz profilaktyki jest dostarczanie fluorków do organizmu, szczotkowanie zębów, stosowanie płynów do płukania oraz nici dentystycznych. Gabinety stomatologiczne także oferują działania z zakresu profilaktyki, takie jak instruktaże higieny, higienizacje czy skaling. Stosowanie odpowiednich działań profilaktycznych, być może nie uchroni całkowicie od próchnicy, ale z pewnością przeszkodzi w jej rozwoju poprzez pozbawianie odpowiednich warunków dla rozwoju bakterii.
Żadne, nawet najzdrowsze zęby nie są wieczne. Z tego powodu każdy człowiek, któremu zależy na zdrowiu powinien regularnie odwiedzać gabinet dentystyczny, nawet jeśli wydaje mu się, że nie ma specjalnie problemów z zębami. Wielu ludzi niestety lekceważy temat, przez co później muszą się zmagać z bólem zęba i dopiero wtedy reagują. Leczenie wtedy zazwyczaj jest jednak zwykle zdecydowanie droższe i trudniejsze. Dentysta musi wówczas ocenić, czy ząb kwalifikuje się już do leczenia kanałowego. Zwykle konieczne będzie zdjęcie RTG zęba. Pocieszające jest to, że obecnie stomatologia stoi na takim poziomie, że konieczność usunięcia zęba to już naprawdę ostateczność, chyba że chodzi o tzw. zęby mądrości, które nie są specjalnie potrzebne. Nie warto jednak zwlekać z wizytą u stomatologa, jeśli chce się mieć zdrowe zęby i ładny uśmiech. Jeśli ktoś w przeszłości jednak zaniedbał sprawę i ma braki w uzębieniu, może zdecydować się na implanty, jednak wtedy już koszt będzie naprawdę bardzo duży, więc lepiej leczyć zęby na bieżąco.
Odpowiednie dbanie o higienę jamy ustnej z pewnością zapobiega rozwojowi bakterii, a co za tym idzie zapobiega także wielu chorobom. Najczęściej jednak skupiamy się na higienie samych zębów, zapominając o reszcie jamy ustnej. Warto przyjrzeć się higienie samego przyzębia, do którego należą tkanki otaczające i unieruchamiające ząb. Odpowiednie dbanie o struktury otaczające ząb ma bezpośredni wpływ na kondycję samego uzębienia. Uważa się, że do utrzymania właściwiej higieny przyzębia powinno się używać szczoteczki o miękkim lub półtwardym włosiu, a podczas szczotkowania wykonywać okrężne ruchy. Warto także używać nici dentystycznych, które skutecznie pozbywają się resztek pokarmu między zębami i dziąsłami. Korzystanie z odpowiednich płukanek również pomaga w utrzymaniu przyzębia w dobrej kondycji. Polecane jest też skorzystanie z usługi stomatologicznej, jaką jest skaling naddziąsłowy i poddziąsłowy. Dzięki utrzymywaniu właściwiej higieny zębów oraz przyzębia możemy zapobiec wielu niechcianym infekcjom.
Wizyta w prywatnym gabinecie stomatologicznym może kosztować od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Ile trzeba zapłacić za poszczególne procedury? Polacy najczęściej wybierają prywatny gabinet dentystyczny. To właśnie tam można skorzystać z szerokiej gamy nowoczesnych, bezpiecznych i skutecznych zabiegów skoncentrowanych na zdrowiu, a także na estetyce zębów. Każdy prywatny stomatolog posiada własny cennik usług, który zależny jest od szeregu czynników – prestiżu i lokalizacji gabinetu, stosowanych materiałów i narzędzi, indywidualnej polityki cenowej. Przykładowe ceny procedur: - plombowanie zęba – 150-300 złotych - leczenie kanałowe – 300-1000 złotych - wybielanie zębów – 600-1000 złotych - wykonanie protezy – 500-3000 złotych - wszczepienie implantu stomatologicznego – 3500-5000 złotych - higienizacja (skaling, piaskowanie) – 150-250 złotych Aby sprawdzić, ile dentysta może zażyczyć sobie za powyższe procedury, warto także odwiedzić jego stronę internetową, na której często znaleźć można dokładne cenniki.
Obecnie dwie nazwy funkcjonują na przemian w polskiej nomenklaturze. Mowa tu o takich rzeczownikach jak dentysta oraz stomatolog. Jeszcze zanim Polska przystąpiła do Unii Europejskiej stosowany był zwrot lekarz stomatolog, który określał absolwentów uczelni medycznej, którzy ukończyli studia magisterskie pięcioletnie na kierunku lekarsko dentystycznym. Z upływem 1 maja 2004 rozpowszechniła się nazwa lekarz dentysta i jest stosowana do dziś. Gabinet dentystyczny to miejsce, które odstrasza skutecznie wielu ludzi. Do dziś nie wiemy co takiego jest w dentyście, że większość ludzi wręcz panicznie boi się wizyty na krześle dentystycznym. Samo brzmienie tego przedmiotu brzmi podobnie do krzesła elektrycznego, a to może napawać nas pewnym niepokojem. O zęby powinniśmy dbać całe życie i myć je przynajmniej 2 razy dziennie, czyli rano i wieczorem. Oczywiście wielu ludzi praktykuje mycie zębów po każdym posiłku, jednak nie jest to obligatoryjne. Badania wykazały, że zębom ludzkim w zupełności wystarczają mycia 2 razy dziennie.