Czy warto założyć przydomową oczyszczalnię ścieków?

nych znajdujących się na terenie miasta. Podłączone są do niego także szkoły, szpitale i wszystkie obiekty użyteczności publicznej. Obecnie wiele firm posiada własne oczyszczalnie ścieków, które dokonują wstępnego oczyszczenia ści

Czy warto założyć przydomową oczyszczalnię ścieków? Tutaj znajdziesz wszystko czego szukasz

Zbiorcza oczyszczalnia ścieków

Budowa systemu kanalizacyjnego miasta polega na podłączeniu do jednego systemu wszystkich budynków mieszkalnych znajdujących się na terenie miasta. Podłączone są do niego także szkoły, szpitale i wszystkie obiekty użyteczności publicznej. Obecnie wiele firm posiada własne oczyszczalnie ścieków, które dokonują wstępnego oczyszczenia ścieków z różnych nieczystości i szkodliwych związków chemicznych. Pomaga to zadbać o środowisko naturalne. Także wiele domów stojących w miastach posiada przydomowe oczyszczalnie ścieków, które również bardzo odciążają miejski system kanalizacyjny. Jednak w każdym mieście istnieją i tak zbiorcze oczyszczalnie ścieków, do których trafiają resztki ścieków kanalizacyjnych.


Biologiczna oczyszczalnia - jak działa?

Podstawowym celem biologicznego oczyszczania ścieków jest usunięcie ze ścieków biologicznie rozkładalnych zanieczyszczeń. Do prowadzenia procesów biologicznego rozkładu zanieczyszczeń organicznych wykorzystuje się populacje mikroorganizmów zawieszone w toni ścieków (metody osadu czynnego) lub mikroorganizmy tworzące utwierdzoną biomasę (złoża biologiczne).

Zanieczyszczenia organiczne podczas przemian biochemicznych są wykorzystywane przez mikroorganizmy jako pokarm przyczyniając się do przyrostu biomasy bakteryjnej. Pozostała część rozłożonych zanieczyszczeń uwalniania jest w warunkach tlenowych jako dwutlenek węgla i woda. W przypadku procesów beztlenowych produktami gazowymi rozkładu materii organicznej jest dwutlenek węgla oraz metan).

Nadmiar masy organicznej wytworzonej podczas rozkładu biologicznego zanieczyszczeń zawartych w ściekach oddzielana jest od strumienia ścieków w osadnikach wtórnych.

W technologii biologicznego oczyszczania ścieków wyróżnia się procesy prowadzone w warunkach:

tlenowych ? biologiczne utlenianie, nitryfikacja
anoksycznych (niedotlenionych) ? denitryfikacja

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Oczyszczalnia_%C5%9Bciek%C3%B3w#Metody_oczyszczania_.C5.9Bciek.C3.B3w


Domowe oczyszczalnie z rozbudowanym systemem kanalizacyjnym

Duże wille posiadają rozbudowany system kanalizacyjny. Często posiadają baseny i jacuzzi oraz kabiny prysznicowe i bidety, co sprawia, że ich system kanalizacyjny jest bardziej obciążony niż zwykłych, mniejszych domów mieszkalnych. Ale jest przy tym nieco nowocześniejszy, wykonany przez specjalne firmy potrafiące wyposażać domy w rozbudowane systemy kanalizacyjne, dlatego powinien być skuteczny i bezproblemowy. Zakładane obecnie połączenia kanalizacyjne powinny służyć przez wiele lat. Zdarza się, że ta sama firma, która wykonywała kanalizację, zajmuje się także budową domowej oczyszczalni ścieków, w innych sytuacjach jest ona oddawana do użytku przez inną firmę, która lepiej potrafi zaplanować budowę dużej, ale nie najbardziej rozbudowanej oczyszczalni ścieków.